HISTORIA MEMORIAŁU


Pomysłodawcą zawodów jest Witold Wasilewski - trener pływania, działacz Dolnośląskiego Okręgowego Związku Pływackiego.

Po raz pierwszy odbyły się one jesienią 1990 r. na basenie WKS Śląsk przy ul. Racławickiej, w ramach Festiwalu Kultury Fizycznej Solidarności jeszcze pod nazwą "Puchar Marka Petrusewicza". Głównym celem dwóch pierwszych edycji było przypomnienie postaci i pomoc finansowa dla ciężko chorego i sparaliżowanego po wylewie Marka Petrusewicza. W 1991 r. dzięki życzliwości prezesa Miejskich Zakładów Kąpielowych p. Leszka Dudka Dudkowskiego impreza przeniesiona zostaje na zabytkowy, wybudowany w 1897 r. basen nr 1 przy ul. Teatralnej. To właśnie tutaj w 1953 r. Marek Petrusewicz pobił rekord świata na dystansie 100 m. stylem klasycznym. 

Do organizacji 3 memoriału włącza się Grzegorz Widanka. Jego wkład w podniesienie poziomu zawodów jest nie do przecenienia. Jest rok 1992 - na dwa tygodnie przed zawodami Marek umiera. W tej sytuacji Puchar Marka Petrusewicza przeradza się w Memoriał poświęcony jego pamięci. W tym czasie zawody przybierają charakter integracyjny. Oprócz młodych pływaków startują zawodnicy niepełnosprawni, oraz koledzy Marka - Mastersi.

W wieloletniej historii imprezy obok p. Danuty Drużek opiekującej się Markiem w ostatnich latach jego życia, licznych przyjaciół Petrusewicza i sponsorów, na trybunie honorowej goszczą członkowie Rady Miejskiej Wrocławia oraz Zarządu Polskiego Związku Pływackiego.

Otwarcie zawodów jest uroczyste i ma na celu propagowanie pływania w każdej z jego postaci. Wielokrotnie uczestniczą w nim zawodniczki pływania synchronicznego najpierw z Poznania pod kierownictwem p. Bożeny Niewiteckiej, a następnie już z Wrocławia - wychowanki MKS JUVENIA Wrocław trenowane przez byłą zawodniczkę klubu - Karolinę Dubiel. 

Od pierwszej edycji największe emocje budzi bieg memoriałowy 100 m stylem klasycznym chłopców, który gromadzi na starcie najlepszych żabkarzy kraju w kategorii juniora. Żabkarze Medaliści Mistrzostw Polski w wieku gimnazjalnym otrzymują od organizatorów imienne zaproszenie do udziału w zawodach na koszt organizatorów. Zwycięzca tego biegu wygrywa okazały puchar, oraz cenną nagrodę rzeczową. W 1995 r. dr Wojciech Wiesner pisze książkę pt. "Jaki był Marek Petrusewicz", której wydanie sfinansowała fundacja Hobbit. W tym samym roku córka Marka Petrusewicza p. Danuta Wójt razem z wnukiem Marka - Łukaszem - odsłaniają w holu basenu nr 1 MZK tablicę pamiątkową poświęconą jej ojcu oraz wyczynowi z 1953. Jej fundatorem jest wspomniany już wcześniej prezes MZK sp. z o.o.

Poziom sportowy Memoriału jest bardzo wysoki, o co dba współorganizator zawodów zasłużony dla wrocławskiego sportu młodzieżowego i pływania klub MKS JUVENIA Wrocław. Wielokrotnie byliśmy świadkami bicia rekordów Polski w poszczególnych rocznikach i kategoriach. Swoje rekordy Polski poprawiali na naszych zawodach również zawodnicy niepełnosprawni i mastersi. Byliśmy również świadkami udanej próby bicia rekordu świata w tej ostatniej grupie.

W roku 2005 po raz pierwszy zawody odbyły się nie na basenie nr 1 MZK, ale na nowoczesnym obiekcie AWF we Wrocławiu przy al. Paderewskiego 35. Decyzja ta została wymuszona względami technicznymi - koniecznością użycia elektronicznego pomiaru czasu. Doskonałe warunki startu, o jakich nie mógł nawet marzyć patron Memoriału przyczyniły się do jeszcze wyższego poziomu sportowego imprezy i wielu wspaniałych sukcesów. W biegu memoriałowy na 100 m st. klasycznym Filip Rowiński, zawodnik BUKS Warszawa, pobił rekord Polski 15-latków uzyskując czas 1:02.82, a rok później Mikołąj Machnik z klubu MOS Katowice z czasem 1;08,24 bije rekord Polski 13-latków na tym dystansie.

Sponsorem głównym i fundatorem nagrody w biegu memoriałowym jest Grupa Kapitałowa POL-DRÓG.
(opr. ww i as)